Up
Przedmowa
Glosariusz
Wprowadzenie
Uczestnictwo w programie
Akcja 1 Mlodzież dla Europy
Akcja 2 : E.V.S.
Akcja 3: Inicjatywy Młodzieżowe
Akcja 4: Wspolne dzialania
Akcja 5: Dzialania Wspierajace
Kraje trzecie
Lista adresow kontaktowych

Przedmowa

Komisja Europejska, Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej podjęły wspólnie decyzję o ustanowieniu wspólnotowego Programu MŁODZIEŻ, który określa podstawy prawne do finansowania różnych działań w ramach nieformalnego kształcenia młodzieży. W niniejszym Przewodniku termin “MŁODZIEŻ” odnosi się do działań wspieranych na mocy  rozporządzenia nr 1031/2000/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z dnia 13 kwietnia 2000 r. Program MŁODZIEŻ został zaplanowany na lata 2000-2006.

Program MŁODZIEŻ ma charakter zdecentralizowany. Chodzi o to, by prowadzone pod jego szyldem działania miały miejsce „jak najbliżej” beneficjentów oraz żeby uwzględniały różnorodność systemów politycznych i sytuację młodzieży w poszczególnych krajach. Każdy z 30 krajów, które w pełni uczestniczą we wszystkich akcjach Programu MŁODZIEŻ, powołał u siebie Narodową Agencję.  Narodowe Agencje zarządzają większością funduszy MŁODZIEŻY, udzielają informacji i wskazówek oraz spełniają funkcję pośrednika między Komisją Europejską i organizacjami realizującymi projekty na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym oraz samą młodzieżą.

Przewodnik jest dostępny w kilku językach i jest dokumentem źródłowym. Został przygotowany po to, by ułatwić wszystkim zainteresowanym przygotowanie projektów dla młodzieży oraz pomóc im zrozumieć zarówno cele programu, jak i rodzaje projektów, które mogą (lub nie mogą) być finansowane zgodnie z obowiązującymi w programie zasadami.

W Przewodniku omówiono również szczegółowo informacje niezbędne do złożenia wniosku o fundusze, rodzaje wydatków możliwych do finansowania z funduszy programu oraz wysokość grantów przyznawanych na każdy rodzaj projektu. Ponadto dokładnie wyjaśniono kryteria obowiązujące dla poszczególnych rodzajów projektów, formalne warunki przyjęte w odniesieniu do krajów, jak i uczestników, jak również podano przykłady działań, które nie mogą być finansowane w ramach projektów.

Najważniejsze działania finansowane w ramach programu zostały podzielone na pięć następujących akcji:

  • Akcja 1 – krótkoterminowa grupowa wymiana młodzieży w wieku od 15 do 25 lat,

  • Akcja 2 – wolontariat dla młodych ludzi w wieku od 18 do 25 lat;

  • Akcja 3 – inicjatywy młodzieżowe, tj. przedsięwzięcia organizowane i realizowane przez samą młodzież,

  • Akcja 4 – projekty powiązane z innymi programami Wspólnoty,

  • Akcja 5 – różne działania wspierające, które służą opracowywaniu nowych projektów w programie MŁODZIEŻ i podnoszeniu ich jakości.

User's Guide Gebruikershandleiding Le programme JEUNESSE Käyttöopas Benutzerhandbuch Οδηγός Προγράμματος Brugervejledning Guía del usuario Przewodnik FAQ National Agencies


Home Program Youth N. Agencies FAQ
 Action 5.1 activity 9 “Support for quality and innovation of the Program Youth.”
Project no: 5.1/R1/2003/06 Made by Hienet working Teams in cooperation with T.E.S.