Up
Cel Inicjatyw
Incjatywy grupowe
Projekty w Sieci
Kapital Przyszlosci

Kapital Przyszlosci

Na czym polega projekt Kapitału Przyszłości?

Projekt Kapitału Przyszłości umożliwia byłemu wolontariuszowi przekazanie swego doświadczenia i “podzielenie się” swymi umiejętnościami zdobytymi w trakcie pracy w Wolontariacie Europejskim ze społecznością lokalną i innymi młodymi ludźmi.


Projekt stwarza również możliwość dalszego zawodowego i indywidualnego rozwoju eks-wolontariusza. W „Kapitale Przyszłości” uczestniczyć mogą młodzi ludzie z jednego z krajów programu, którzy wcześniej uczestniczyli w projektach Wolontariatu Europejskiego; projekty mogą być realizowane w organizacji goszczącej w innym kraju programu lub w kraju trzecim.

Gdzie można realizować takie projekty?

Projekty Kapitału Przyszłości mogą być realizowane w każdym kraju programu (zob. rozdział B.2), ale nie w krajach trzecich (sic!).

Jakie są dopuszczalne typy projektów?

Projekt Kapitału Przyszłości powinien mieć na celu wykorzystanie doświadczenia zdobytego przez wolontariuszy podczas pracy w Wolontariacie Europejskim, ale nie może być wyłącznie kontynuacją projektu Wolontariatu Europejskiego. Projekt Kapitału Przyszłości musi opracować i prowadzić osobiście sam wolontariusz.

Fundusze przyznaje się na trzy następujące rodzaje projektów Kapitału Przyszłości:

  •  Rozpoczęcie działalności zawodowej
    Oznacza to działalność (pracę) zawodową w sektorze “non-profit” lub w sektorze komercyjnym
  •  Projekty „jednorazowe”
    Celem takich projektów jest zorganizowanie określonej imprezy lub działań bądź przygotowanie określonego produktu czy uzyskanie określonych efektów w wyznaczonym okresie.
  • Projekty rozwoju indywidualnego
    W ramach tych projektów dla uczestników organizuje się dodatkowe zajęcia w ramach kształcenia formalnego lub nieformalnego, które prowadzą do oficjalnego poświadczenia i uznania umiejętności zdobytych w trakcie pracy w Wolontariacie Europejskim.

Kto może ubiegać się o fundusze?

Projekty Kapitału Przyszłości są przewidziane dla młodych ludzi legalnie mieszkających w jednym z krajów programu, którzy zakończyli pracę w ramach Wolontariatu Europejskiego. Zainteresowani muszą złożyć wniosek w ciągu dwóch lat od zakończenia projektu Wolontariatu Europejskiego.

Jakiego rodzaju pomóc można otrzymać na etapie przygotowania i realizacji projektu?

Przygotowując projekt Kapitału Przyszłości, wolontariusze potrzebują niekiedy pomocy, wskazówek czy sugestii innych osób. Takiej pomocy może udzielić wolontariuszowi organizacja wysyłająca, która skierowała go do pracy w Wolontariacie Europejskim i jest zobowiązana zorganizować dla niego działania kontynuacyjne po powrocie, jak również organizacja goszcząca – zwłaszcza w przypadku gdy projekt Kapitału Przyszłości ma być realizowany w jej kraju. Wolontariusze mogą także skontaktować się innymi organizacjami zajmującymi się dziedziną, której dotyczy planowany projekt. Ponadto doradcy pracujący dla Narodowych Agencji, które przyjmują wnioski, mogą pomóc sami lub skierować zainteresowanych do innych osób, które służą pomocą.

Również same Narodowe Agencje mogą zorganizować szkolenie dla młodych ludzi zainteresowanych uruchomieniem projektu Kapitału Przyszłości, pomagać im w efektywnej realizacji projektu i poradzić im, jak pozyskać fundusze uzupełniające grant Wspólnoty. Szczegółowych informacji w tej sprawie udzielają Narodowe Agencje (zob. załącznik).


Jakie sa kryteria ogólne dotyczące takich projektów?

Planując projekt Kapitału Przyszłości, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • Czas trwania

Grant można uzyskać na projekt trwający maksimum rok (w Polsce minimalny okres trwania projektu wynosi 3 miesiące), a wniosek na projekt trzeba złożyć przed upływem dwóch lat od zakończenia projektu Wolontariatu Europejskiego. Nie określono minimalnej długości czasu trwania projektu.

  • Powiązania z Wolontariatem Europejskim

Treść projektu Kapitału Przyszłości musi być wyraźnie powiązana z pracami wykonywanymi w ramach Wolontariatu Europejskiego.

  • Priorytety

W związku z tym, że celem Kapitału Przyszłości jest wspieranie projektów, których beneficjentem są społeczności lokalne i inni młodzi ludzie, najwyższy priorytet mają projekty służące tym celom.

  • Nowe działania

Projekt nie może być jedynie kontynuacją działań realizowanych w projekcie Wolontariatu Europejskiego.

  • Źródło finansowania

Grant Kapitału Przyszłości nie może zastępować funduszy z innych źródeł na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym czy lokalnym. Jest to szczególnie istotne w przypadku projektów rozwoju indywidualnego.

  • Nieuprawnione działania

W projektach rozwoju indywidualnego nie można finansować studiów w szkole wyższej ani kursów językowych.


W jaki sposób finansuje się projekty?

Wysokość przyznanych funduszy zależy od priorytetowego statusu projektu, który ustala się zgodnie z podanymi niżej kryteriami. Na projekty sklasyfikowane jako “Priorytet 1” przyznaje się maksymalnie 5 000 €. W przypadku priorytetu 2 maksymalna kwota wynosi 3 750 €. Maksymalna wysokość przyznawanej kwoty zależy również od kraju, w którym mają być prowadzone działania. W żadnym wypadku nie może ona jednak przewyższać kwoty, o którą występuje się we wniosku.

Status priorytetowy ustala się według następujących kryteriów:

  • Priorytet 1
    Projekty, których beneficjentem są inni młodzi ludzie lub społeczność lokalna.
     

  • Priorytet 2
    Projekty jednorazowe i projekty rozwoju indywidualnego.

Jak składać wnioskek?

Wnioski o fundusze składa się zawsze w kraju, w którym ma być realizowany projekt Kapitału Przyszłości. Formularze wniosków można otrzymać z Narodowej Agencji bądź ściągnąć z witryn internetowych Komisji lub innych witryn (zob. downloads). Wnioski należy składać w terminach podanych w rozdziale B.5.

Projekt Kapitału Przyszłości może także przygotować wspólnie dwóch wolontariuszy. W tym wypadku każdy wolontariusz składa wniosek indywidualnie, podając, że te dwa wnioski są ze sobą powiązane.

Jakie są obowiązki kontraktowe?

Podpisując kontrakt, wolontariusz zobowiązuje się do realizacji projektu zgodnie z wnioskiem oraz do powiadamiania Narodowej Agencji o wszelkich zmianach lub trudnościach w projekcie.

Jeżeli projekt nie jest realizowany zgodnie z pierwotną umową lub w ogóle nie jest realizowany, Narodowa Agencja unieważnia umowę i może zażądać zwrotu całości lub części wypłaconej kwoty.

Komisja Europejska i Narodowa Agencja mogą przeprowadzać inspekcje na miejscu realizacji projektu w celu sprawdzenia, czy wszystkie obowiązki kontraktowe są właściwie wypełniane.

Future Capital Projects - Requirements - Filling Advice - Applications - Project Requests - Feedback

Przedmowa Glosariusz Wprowadzenie Uczestnictwo w programie Akcja 1 Mlodzież dla Europy Akcja 2 : E.V.S. Akcja 3: Inicjatywy Młodzieżowe Akcja 4: Wspolne dzialania Akcja 5: Dzialania Wspierajace Kraje trzecie Lista adresow kontaktowych


Home Program Youth N. Agencies FAQ
 Action 5.1 activity 9 “Support for quality and innovation of the Program Youth.”
Project no: 5.1/R1/2003/06 Made by Hienet working Teams in cooperation with T.E.S.