Up
Informacje ogolne
Wymiany Mlodziezy
Wolontariat Europejski
Dzialania Wspierajace

Informacje ogolne

Program MŁODZIEŻ stwarza różne możliwości współpracy z krajami trzecimi. Projekty Akcji 1, 2 i 5 mogą być realizowane z udziałem krajów trzecich lub w krajach trzecich pod warunkiem, że są one zgodne z przedstawionymi niżej celami, zasadami i kryteriami.

Cele wspólpracy z krajami trzecimi

Współpraca z młodzieżą i partnerami z krajów innych regionów świata (tzw. „krajami trzecimi”) może przyczynić się do promowania pokoju na całym świecie, dialogu, tolerancji i solidarności wśród młodzieży. Z myślą o wprowadzeniu do swych umów o współpracy wymiaru ludzkiego i kulturowego, Unia Europejska stara się systematycznie rozszerzać oraz pogłębiać współpracę i solidarność między narodami.

Jeśli chodzi o działania młodzieżowe realizowane we współpracy z krajami trzecimi, celem Komisji Europejskiej jest przede wszystkim stworzenie trwałych i opartych na solidnych podstawach grup partnerskich oraz promowanie wymiany fachowej wiedzy i praktycznych doświadczeń w zakresie działalności młodzieżowej i pracy z młodzieżą między strukturami pozarządowymi i rządowymi z Unii Europejskiej i krajów trzecich.

Działania z udziałem krajów trzecich powinny umożliwiać uczestnikom lepsze poznanie sytuacji i kultury partnerów oraz ułatwić analizę swej tożsamości, jak również przyczyniać się do rozwoju sektora wolontariatu i społeczeństwa obywatelskiego w krajach partnerskich.

Cele współpracy w ramach Euro-Med

Ogólnym celem współpracy w programie Euro-Med w zakresie działań młodzieżowych jest ułatwienie integracji młodych ludzi w życiu społecznym i zawodowym oraz przyczynianie się do postępu procesów demokratycznych związanych z formowaniem się społeczeństwa obywatelskiego w partnerskich krajach śródziemnomorskich.

W tej współpracy promowane są następujące priorytety: aktywne uczestnictwo w życiu społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie poczucia przynależności obywatelskiej, miejsce kobiet w społeczeństwie, zwalczanie rasizmu i ksenofobii, prawa grup mniejszościowych, dziedzictwo kulturowe i ochrona środowiska naturalnego.

Które kraje mogą uczestniczyć w tych działaniach?

Uprawnione kraje i regiony priorytetowe podano w rozdziale B.3.

Jakie są ogólne zasady współpracy z krajami trzecimi?

  •  Z krajami trzecimi można współpracować wyłącznie w ramach Akcji 1 (Wymiany Młodzieżowe), Akcji 2 (Wolontariat Europejski) i Akcji 5 (Działania Wspierające).

  •  W każdym projekcie prowadzonym z krajami trzecimi musi uczestniczyć jedno lub więcej państw członkowskich UE – zależnie od Akcji.

  •  W projektach powinny uczestniczyć kraje trzecie z tego samego regionu.

  •   Liczba krajów kandydujących do UE i EEA/EOG, które uczestniczą w projekcie, nie powinna być większa niż liczba państw członkowskich UE.

  •   Działania mogą być prowadzone w dowolnym kraju trzecim, który uczestniczy w danym projekcie.

Jakie są specjalne warunki dotyczące współpracy krajów kandydujących do UE z krajami trzecimi

Kraje kandydujące do UE mogą uczestniczyć jedynie w działaniach z udziałem krajów trzecich z sąsiadujących regionów priorytetowych:

  •   kraje kandydujące do UE (Bułgaria,  Rumunia i Turcja) mogą uczestniczyć jedynie w działaniach wielostronnych z krajami Europy Wschodniej i regionu Kaukazu oraz Europy Południowo-Wschodniej, nie mogą – z krajami Ameryki Łacińskiej i partnerskimi krajami śródziemnomorskimi (za wyjątkiem Turcji, która również jest partnerskim krajem śródziemnomorskim);
     

  •  Pre-accession countries (Bulgaria, Romania and Turkey) may only participate in third-country multilateral projects with countries in Eastern Europe and the Caucasus and South East Europe, but not with Latin America and Mediterranean partner countries (except in the case of Turkey which is also a Mediterranean partner country).

Jakie są ogólne zasady działań prowadzonych w ramach Euro-Med?

  •  W zakresie działań związanych z młodzieżą projekty Euro-Med można  realizować wyłącznie w Akcji 1 (Wymiany Młodzieżowe), Akcji 2 (Wolontariat Europejski) i Akcji 5 (Działania Wspierające)

  •  W działaniach Euro-Med mogą uczestniczyć państwa członkowskie UE oraz partnerskie kraje śródziemnomorskie (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Syria, Tunezja, Turcja, Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy)

  •  Kraje kandydujące do UE i kraje EFTA/EOG nie mogą uczestniczyć w działaniach Euro-Med.

  •  W każdym projekcie Euro-Med musi uczestniczyć jedno lub więcej państw członkowskich UE, zależnie od Akcji

  •  Działania mogą być realizowane w którymkolwiek z krajów uczestniczących w danym projekcie.

Jak się ubiegać?

Oficjalne formularze wniosków można otrzymać z Narodowych Agencji bądź ściągnąć z witryn internetowych Komisji lub innych witryn (zob. formularz). Wnioski należy składać w terminach dotyczących projektów z udziałem krajów trzecich, które podano w rozdziale B.5. Pomocy przy wypełnianiu formularzy udziela Narodowa Agencja lub Krajowy Koordynator w danym kraju.

Jedna z organizacji partnerskich składa wniosek o fundusze i pełni wiodącą rolę w realizacji projektu. Ta organizacja otrzymuje grant na cały projekt i przekazuje każdej organizacji partnerskiej przysługującą jej część grantu, a ponadto składa raporty i ostateczne zestawienie finansowe.

Projekty z partnerskami Krajami Śródziemnomorskimi

Wnioski na projekty Akcji 1 i 5 składa organizacja goszcząca. Wnioski na projekty Akcji 2 składa organizacja goszcząca lub koordynująca (jeżeli w projekcie uczestniczy więcej niż jedna organizacja goszcząca).

Jeżeli wnioskodawca ma siedzibę w którymś z państw członkowskich UE, w imieniu wszystkich partnerów składa on wniosek do swojej Narodowej Agencji.

Jeżeli wnioskodawca ma siedzibę w którymś z partnerskich krajów śródziemnomorskich, wniosek składany jest do Komisji Europejskiej za pośrednictwem Krajowego Koordynatora.

Projekty z krajami trzecimi

Wnioskodawcą musi być jeden z partnerów mających siedzibę w kraju programu. W imieniu wszystkich partnerów składa on wniosek do swojej Narodowej Agencji.

W przypadku projektów Akcji 1 i 5, realizowanych w jednym z krajów programu, wniosek składa organizacja goszcząca.

Europejskie organizacje młodzieżowe i wielostronne projekty Wolontariatu Europejskiego EVS

Europejskie pozarządowe organizacje młodzieżowe (ENGYO), które mają siedzibę w jednym z krajów programu i oddziały członkowskie (działające na podstawie statutów prawnych) w co najmniej ośmiu krajach programu, mogą składać wnioski bezpośrednio do Komisji Europejskiej lub za pośrednictwem swych oddziałów członkowskich do swojej Narodowej Agencji.

Wnioski na wielostronne projekty EVS z udziałem krajów trzecich należy składać bezpośrednio do Komisji Europejskiej.

Inne aspekty

Wiza i zezwolenie na pobyt

W poszczególnych krajach obowiązują różne przepisy w sprawie wiz i zezwoleń na pobyt. Nie istnieją, na przykład, powszechnie obowiązujące zasady czy powszechnie przyjęty status dla wolontariuszy pracujących w ramach Wolontariatu Europejskiego, a w związku z tym wszelkie formalności należy załatwiać indywidualnie dla każdego wolontariusza. Komisja Europejska może pomóc w załatwianiu tych formalności, wystawiając pismo potwierdzające udział w projekcie europejskim. Pomocy mogą także udzielić Narodowe Agencje i Krajowi Koordynatorzy.

Szczepenia i opieka zdrowotna

W sprawie zaleceń zdrowotnych dotyczących podróży do kraju trzeciego zainteresowane osoby powinny skontaktować się odpowiednią instytucją opieki zdrowotnej. Przygotowując harmonogram zajęć i budżet projektu, należy uwzględnić ewentualne obowiązkowe badania lekarskie i szczepienia.

Przedmowa Glosariusz Wprowadzenie Uczestnictwo w programie Akcja 1 Mlodzież dla Europy Akcja 2 : E.V.S. Akcja 3: Inicjatywy Młodzieżowe Akcja 4: Wspolne dzialania Akcja 5: Dzialania Wspierajace Kraje trzecie Lista adresow kontaktowych


Home Program Youth N. Agencies FAQ
 Action 5.1 activity 9 “Support for quality and innovation of the Program Youth.”
Project no: 5.1/R1/2003/06 Made by Hienet working Teams in cooperation with T.E.S.