Up
E.V.S Dlaczego
Projekt E.V.S.
Obowiazki partnerow
Osoby defaworyzowane
Sesje treningowe
Dzialania Wspierajace
Priorytety finansowania
Zasady finansowania
Inicjacja projektu
Zobowiazania kontraktowe
Projekty Paneuropejskie

Projekty Paneuropejskie

Projekty o zasięgu paneuropejskim przewidziane są dla organizacji sieci obejmujących całą Europę i organizacji pozarządowych, które działają razem na szczeblu europejskim.

Projekty paneuropejskie mogą być realizowane tylko w krajach programu, a uczestniczyć w nich mogą partnerzy i wolontariusze z krajów programu.

Projekty paneuropejskie powinny przyczyniać się do rozwoju całej Akcji 2, przewidywać eksperymentalne stosowanie nowych metod i mieć charakter innowacyjny. Projekty paneuropejskie są poddawane dokładnemu monitoringowi i przewiduje się ich kontynuację. Wynikające z nich doświadczenia powinny być przekazywane innym krajom i organizacjom uczestniczącym w Programie.

Kto może ubiegać się o fundusze?

O fundusze mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, sieci, stowarzyszenia i organy władz lokalnych, mające partnerów w co najmniej ośmiu krajach programu.

W tych projektach musi uczestniczyć co najmniej sześć różnych krajów programu, które zgadzają się wymieniać wolontariuszy, a mogą one być realizowane w dowolnym kraju programu (zob. rozdział B.2).

W projekcie paneuropejskim należy wyznaczyć organizację koordynującą usytuowaną w kraju programu. Ta organizacja odgrywa centralną rolę, działając w imieniu wszystkich uczestniczących partnerów, i zobowiązuje się do wypełnienia wszystkich kontraktowych obowiązków dotyczących projektu. Odpowiada ona również za złożenie wniosku, przy czym w tym kontekście warto pamiętać, że we wniosku trzeba jasno wskazać każdą organizację partnerską. Organizacja koordynująca zajmuje się również całościowym zarządzaniem projektem, włącznie z aspektami kontraktowymi i finansowymi, oraz przekazuje wszelkie informacje, jakich zażąda Komisja Europejska.

Organizacja koordynująca organizuje szkolenia i przesyła informacje lokalnym partnerom. Wykonuje ona także różne zadania związane z tworzeniem lub utrzymywaniem sieci na szczeblu europejskim oraz dba o to, by wszyscy partnerzy byli bezpośrednio zaangażowani w realizację projektu.

Jakie są kryteria selekcji?

Oprócz ogólnych kryteriów omówionych w rozdziale D.3, które mają zastosowanie do wszystkich projektów Wolontariatu Europejskiego, w przypadku omawianych tu projektów obowiązują następujące kryteria:

  • Treść projektu

    Projekt musi mieć wyraźnie określoną tematykę i spójną treść tematyczną.
    Projekt powinien przewidywać zaangażowanie partnerów w nowe działania i zmierzać do rozszerzenia zakresu ich doświadczeń.
    Europejski wymiar projektu wyraża się we wspólnym podejściu do koordynacji, współpracą w sieci i wymianą sprawdzonych rozwiązań między wszystkimi partnerami.
    W projekcie należy określić, w jaki konkretnie sposób partnerzy zamierzają podzielić się zdobytym doświadczeniem z organizacjami uczestniczącymi w zdecentralizowanych komponentach programu MŁODZIEŻ. 

  • Treść projektu

    Projekt musi mieć wyraźnie określoną tematykę i spójną treść tematyczną.
    Projekt powinien przewidywać zaangażowanie partnerów w nowe działania i zmierzać do rozszerzenia zakresu ich doświadczeń.
    Europejski wymiar projektu wyraża się we wspólnym podejściu do koordynacji, współpracą w sieci i wymianą sprawdzonych rozwiązań między wszystkimi partnerami.
    W projekcie należy określić, w jaki konkretnie sposób partnerzy zamierzają podzielić się zdobytym doświadczeniem z organizacjami uczestniczącymi w zdecentralizowanych komponentach programu MŁODZIEŻ. 

  • Partnerzy projektu

    W projekcie muszą uczestniczyć co najmniej trzy organizacje wysyłające i co najmniej trzy organizacje goszczące – każda z innego kraju programu.
    Projekty powinny również obejmować kilku partnerów (20%), którzy nie uczestniczyli dotychczas w projektach Wolontariatu Europejskiego.
     

  • Wolontariusze

    Minimum 12 i maksimum 60 wolontariuszy pochodzących z co najmniej trzech krajów programu.
    Maksimum czterech wolontariuszy na jedną organizację goszczącą i maksymalnie dwóch z jednego kraju.

     

  • Czas trwania projektu i działań wolontariatu

    Łączny czas trwania projektu, tj. wraz z przygotowaniem i kontynuacją, nie może przekraczać 24 miesięcy. Projekty działań indywidualnych wolontariuszy nie mogą trwać dłużej niż 12 miesięcy i mogą być projektami krótkoterminowymi angażującymi wolontariuszy z mniej uprzywilejowanych środowisk.
     

  • Szkolenie

    Szkolenia stanowią integralną część każdego projektu Wolontariatu Europejskiego tak, jak opisano to w rozdziale D.5. Na organizacji koordynującej projekt (tzn. organizacji składającej wniosek) spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie wszystkim wolontariuszom uczestniczącym w projekcie paneuropejskim szkolenia przygotowawczego i wprowadzającego, jak również uczestnictwa w ewaluacji pośredniej i końcowej. Szczegółowe ustalenia dotyczące tych szkoleń muszą zostać uwzględnione we wniosku.

    Ze szkoleń organizowanych przez Narodowe Agencje należy korzystać kiedy tylko jest to możliwe. Szkolenia wprowadzające mogą być organizowane przez organizacje koordynujące (przy co najmniej 5 wolontariuszach uczestniczących w projektach obejmujących kraje programu) zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej.
     

  • Projekty stanowiące kontynuację

    W przypadku projektów stanowiących kontynuację wymagane jest ulepszenie dotychczasowego projektu pod względem jego treści i uczestniczących w nim partnerów, dokonane na podstawie zgromadzonych w projekcie doświadczeń oraz wyników jego ewaluacji. W projektach tych muszą uczestniczyć nowi partnerzy (w proporcji 20%), którzy nie uczestniczyli wcześniej w żadnym projekcie Wolontariatu Europejskiego.

W wyjątkowych przypadkach Komisja Europejska może zaakceptować projekty o zasięgu paneuropejskim polegające na zebraniu podobnej liczby wolontariuszy jednego i tego samego projektu goszczącego związanego z konkretnym wydarzeniem (np. z dziedziny sportu, kultury, działań młodzieżowych, obrony cywilnej itd.) odbywającym się w jednym z krajów programu. Realizacja takiego zbiorowego projektu wolontariackiego powinna przebiegać według założeń i zasad Wolontariatu Europejskiego, zaś czas trwania projektu powinien wynosić co najmniej 3 tygodnie. Należy dążyć do zapewnienia równomiernej dystrybucji geograficznej krajów wysyłających i wolontariuszy. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Komisją Europejską.

Według jakich prorytetów przyznaje sie fundusze?

Komisja Europejska przyznaje pierwszeństwo projektom, które koncentrują się na kwestii włączania w działania młodzieży z mniej uprzywilejowanych środowisk oraz przewidują udział organizacji zajmujących się tą grupą odbiorców.

Jak finansuje się projekty?  

Oprócz funduszy na cele omówione w rozdziale D.8 organizacje koordynujące mogą otrzymać specjalny grant z programu MŁODZIEŻ.


Wkład z programu MŁODZIEŻ

Obowiązki organizacji koordynującej

  • Stała kwota na każdą organizację partnerską

  • 50% faktycznych kosztów udokumentowanych fakturami/ pokwitowaniami

  • Faktyczne koszty do wysokości stałej kwoty/ 1 uczestnika/ 1 spotkanie)

  • Faktyczne koszty do wysokości stałej kwoty/ 1 wolontariusza (co najmniej 5 wolontariuszy uczestniczących w projekcie Wol. Eur. na podstawie jednego wniosku w krajach programu)

  • Administracja: koszty monitorowania, koszty komunikacji i wynagrodzenia

  • Inne działania: jedno spotkanie koordynacyjne, tworzenie sieci poszczególnych organizacji goszczących i wysyłających (spotkania, szkolenia, materiały)

  • Spotkania wolontariuszy: przygotowawcze, ewaluacja pośrednia i – ewentualnie- końcowa, zgodnie z zaleceniami Komisji

  • Szkolenia wprowadzające dla wolontariuszy, zgodnie z zaleceniami Komisji

Pozycja w budżecie koszty koordynacji obejmuje koszty działań administracyjnych oraz innych działań. Jej całkowita kwota nie może przekroczyć 10.000 € i podlega ustaleniom umowy zawartej z Komisją Europejską. Rzeczywiste koszty innych działań będą szacowane przez Komisję Europejską na zasadzie indywidualnej, zależnie od charakteru / treści projektu oraz profilu wolontariuszy, czasu trwania projektu, liczby zaangażowanych krajów, liczby zaproponowanych spotkań z udziałem partnerów i średniej liczby godzin, jakie poświęca się na zarządzanie projektem. Ponadto, rzeczywiste koszty szkoleń i spotkań wolontariuszy mogą być pokrywane z grantu Wspólnoty.

Jak składać wnioski?

Oficjalne formularze wniosków można otrzymać z Narodowych Agencji lub Komisji Europejskiej bądź ściągnąć z internetowych witryn Komisji lub innych witryn (zob. downloads). Wnioski należy składać w terminach dotyczących selekcji na szczeblu europejskim, które podano w rozdziale B.5. Pomocą przy wypełnianiu wniosków służą Narodowe Agencje.

Każdy projekt goszczący realizowany w krajach programu wymaga posiadania Listu Intencyjnego Organizacji Goszczącej, zatwierdzonego przez Komisję Europejską. Wymaganie to obowiązuje niezależnie od formatu projektu, poziomu aplikacji czy skali geograficznej (szczegóły zob. rozdział D.9 i sekcja Filling Advice).

Jedna z organizacji partnerskich składa wniosek o fundusze w imieniu wszystkich partnerów i pełni wiodącą rolę w realizacji projektu. Ta organizacja otrzymuje grant na cały projekt i jest odpowiedzialna za przekazanie każdej organizacji partnerskiej przysługującej jej części grantu, a ponadto składa raporty i ostateczne zestawienie finansowe.

 Przedmowa Glosariusz Wprowadzenie Uczestnictwo w programie Akcja 1 Mlodzież dla Europy Akcja 2 : E.V.S. Akcja 3: Inicjatywy Młodzieżowe Akcja 4: Wspolne dzialania Akcja 5: Dzialania Wspierajace Kraje trzecie Lista adresow kontaktowych


Home Program Youth N. Agencies FAQ
 Action 5.1 activity 9 “Support for quality and innovation of the Program Youth.”
Project no: 5.1/R1/2003/06 Made by Hienet working Teams in cooperation with T.E.S.